Reduce, Reuse, RecycleReduce, Reuse, Recycle
• WHAT will be done
Description:
Με αφορμή την Ευρωπαϊκή Εβδομάδα Μείωσης Αποβλήτων, εισακούγοντας το κάλεσμα του ΕΟΑΝ και εστιάζοντας στο τρίπτυχο «Μείωση, Επαναχρησιμοποίηση, Ανακύκλωση» (Reduce, Reuse, Recycle), στο Αριστοτέλειο Κολλέγιο προτίθεται να διοργανώσει το θέμα της που σχετίζεται με τη συλλογή, επαναχρησιμοποίηση. και ανακύκλωση σχολικών βιβλίων, τετραδίων, παλαιών βιβλίων και σχολικών ειδών γενικότερα καθώς και ηλεκτρονικών μικροσυσκευών. Διαβλέποντας λοιπόν τους κοινούς μας στόχους σε ζητήματα περιβάλλοντος και ανακύκλωσης, δράτουμε την ευκαιρία να προτείνουμε την υλοποίηση μιας στενής συνεργασίας μεταξύ του δικού σας φορέα και του σχολείου μας σε συνεργασία με εσάς.Μάλιστα, το Αριστοτέλειο Κολλέγιο με τη δική σας υποστήριξη, θα μπορούσε να πραγματοποιήσει την υλοποίηση καινοτόμων πιλοτικών εφαρμογών διαχείρισης ανακυκλώσιμων απορριμμάτων τόσο για την Ανταποδοτική Ανακύκλωση όσο και για την εκπαιδευτική κοινότητα. Εφόσον μάλιστα οι προσπάθειές μας καρποφορήσουν, αυτές οι εφαρμογές θα μπορούσαν να προωθηθούν περαιτέρω τόσο σε εκπαιδευτικές δομές όσο και σε άλλες σχολικές μονάδες. Προτείνουμε η αρχή της νέας εποχής για την ανακύκλωση να έχει αφετηρία το Αριστοτέλειο Κολλέγιο
Location
• WHERE it will take place
Country:
Address:
Action Developer
• WHO will run the show
Entity:
How can you get in contact:
Στέλνοντας e-mail στο grafima_plus@hotmail.com
γράφοντας ως θέμα "συμμετοχή στη δράση Reduce, Reuse, Recycle"
• WHEN
will it happen?
Dates of the proposed action:
• WHY
join hands and minds to prevent waste?
Check out other actions that will cover these themes: